Katowicka architektura – NOSPR

Współczesne Katowice to wyjątkowy ośrodek miejski, na terenie którego nowoczesne budowle wyrastają niczym grzyby po deszczu. Wśród tych gmachów, które w ostatnich latach stały się wyjątkowymi ozdobami miasta, miejsce bardzo ważne zajmuje nowy gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Czym wyróżnia się ten budynek? Na czym polega jego wyjątkowość?


Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia powstała w Warszawie w 1953 roku, jednak po wojnie jej siedzibą stały się Katowice. Początkowo orkiestra mieściła się w budynku przy placu Sejmu Śląskiego, jednak w październiku 2014 roku przeniosła się do nowego gmachu. Budynek, który powstał na terenie dawnej kopalni Katowice, został zaprojektowany w taki sposób, by zapewnić możliwie jak najlepsze warunki i muzykom, i słuchaczom. Efekt? Jedna z najlepszych scen w Polsce, świetna akustyka, a zarazem – coraz ciekawsza oferta występów i wydarzeń kulturalnych. Projekt budynku wykonał Tomasz Konior, akustykę Wielkiej Sali Koncertowej zaprojektował Yasuhisa Toyota. Dzięki jego pracy można dziś cieszyć się wyjątkowymi doznaniami w czasie muzycznych występów, a sama sala koncertowa zachwyca – nie tylko akustyką, ale i wspaniałym wyglądem.


Kto w czasie wycieczki po centrum Katowic postanowi odwiedzić nową siedzibę NOSPR, ten z pewnością nie będzie tego żałować. Budynek ten jest wyjątkowo ciekawym przykładem współczesnej architektury, a organizowane w jego murach koncerty cieszą się ogromną popularnością. Wspaniała akustyka oraz nietypowe rozwiązania – oto czynniki, dzięki którym gmach NOSPR staje się jednym z najciekawszych budynków na terenie stolicy Górnego Śląska.