Warszawscy raperzy, których twórczość warto poznać: Eldo

Eldo to jeden z tych raperów, którzy unikają kontrowersji, przez co serwisy poświęcone muzyce zazwyczaj nie poświęcają im zbyt wiele miejsca. Jest to ogromny błąd, ponieważ twórczość Leszka Kaźmierczaka (występującego pod pseudonimem Eldo) została wielokrotnie doceniona przez fanów oraz krytyków, czego potwierdzeniem jest nominacja do „Fryderyków”.

  1. Skąd pochodzi Eldo?
  2. Raperzy Eldo i Jotuze założycielami zespołu Grammatik
  3. Polecane solowe płyty Eldo

Jeżeli chcesz się zapoznać z twórczością Eldo, ponieważ znajdziesz informacje o najważniejszych płytach z jego bogatego dorobku artystycznego. Dowiesz się również, w jakim popularnym zespole występował warszawski raper.

Skąd pochodzi Eldo?

Leszek Kaźmierczak urodził się 27 lipca 1979 r. w Warszawie. Chociaż większość osób kojarzy go przede wszystkim z działalności solowej, muzyk jest również autorem tekstów, a w przeszłości pracował jako dziennikarz radiowy. Przez pewien czas wspólnie z innymi raperami prowadził nawet wytwórnię muzyczną Frontline Records, a według oficjalnych informacji hip-hopem zaczął się interesować od koncertu Rap Day.

Raperzy Eldo i Jotuze założycielami zespołu Grammatik

Dla osób, które nie znają twórczości Eldo, zaskoczeniem może być fakt, że to właśnie on (wspólnie z Jotuze) założył zespół Grammatik. W 2005 roku grupa Grammatik otrzymała nominację do nagrody „Superjedynki”. Po tym, jak do zespołu Grammatik dołączył instrumentalista Noon, została wydana płyta typu nielegal pt. „EP”. Minialbum grupy Grammatik „Reaktywacja” ukazał się w 2004 roku, który świadczył o dobrej kondycji ówczesnego hip hopu.

Chociaż wiele osób wychowało się na piosenkach zespołu Grammatik, to jednak współzałożyciel i członek zespołu hip hopowego zasłynął przede wszystkim karierą solową.

Polecane solowe płyty Eldo

Jeżeli ktoś chce poznać twórczość Eldo, powinien sięgnąć przede wszystkim po drugą solową płytę pt. „Eternia”, która ukazała się w 2003 r. To właśnie na niej Kaźmierczak wykonał utwór pt. „Mędrcy z kosmosu”, który był jednocześnie singlem promującym wydawnictwo. Czwarta solowa płyta pt. „27” również zasługuje na uwagę, szczególnie pochodzący z niej singiel pt. „Więcej”. Nagrania promował teledysk do tej samej piosenki.

Do najpopularniejszych krążków zdecydowanie należy zaliczyć „Zapiski z 1001 nocy”. Produkcję Eldo promował teledysk oraz singiel zatytułowany „Pożycz mi płuca”, który do dzisiaj jest chętnie słuchany. Jeżeli chodzi o ostatnią płytę muzyką, to jest nią „Psi” z 2016 r. Wydawnictwo promował singel „Włóczykij”. Raper jest również chwalony za utwór „Mistrzowski Freestyle”, w którym znalazły się takie fragmenty jak „zobaczysz Eldo miasto wyczyści”, „Eldo pozdrawia swoich fanów” i „Zniszcze, zostawię cię sępom. Eldo Prezidento” zobacz go koniecznie.