HiP Hop

twoje mixy są słabe. Co wtedy robisz?
– szukasz kogo kto ci zrobi za friko,
– kupujesz już gotowe,

A może tak zagłębię Was w sam etap czym jest mix i na czym skupić się najbardziej. Z racji tego że sam sporo wiem na ten temat, postanowiłem podzielić się z Wami prostymi zasadami które pomogą wam robić lepsze mixy.

Zaczynamy od wybrania programu. To jest bez istotne jakim programem zaczniecie prace z mixem. Mi osobiście dobrze się pracuje na Adobe Audytion CS6.

Zaczynamy od samego etapu mixu:

Używam DAV Adobe CS6:
słuchawki studyjne w ruch lub monitory.
– korekcja,
– kompresja,
– obróbka i dodawanie pogłosów.

Mój mix zaczyna się od poukładaniu sobie wszystkich ścieżek do mixu. Przesłuchaniu każdej z osobna ścieżki. Wpasowaniu na słuch każdej osobno w mix który potem traktuję standardowo:

Ze względu an to że nie lubię podbijać pasm, wole je lekko podciąć.
– odcinam od 80- 120Hz
– odcinam pasmo pudełkowe okolice 250-400Hz po prostu nie chce aby było słychać jakby ktoś nagrywał przez karton
– podbijam lekko pasmo 3Khz koryguje na słuch oczywiście wszystko tak aby mi pasowało w mixie osobno
– dodaje lekki podmuch tak zwany w okolicach 6Khz – 9Khz
– biorę pierwszy lepszy kompresor i działam w nim aby dobrze wszystko grało. Tutaj nie podam wam cyferek. Zapraszam na kursy do Igora z zakamarkiaudio
– dodaje lekki pogłos na wokal używając reverb lub delay w innym artykule przedstawię dokładnie ten etap. Potem używam bardzo dobry i łatwy programik mały do masteringu T-rack24. o nim opowiem w innej części.

1 thought on “HiP Hop

  1. Tak naprawdę to nie jest taki płytki gatunek. W hiphop często poruszane są ważne problemy społeczne, w odróżnieniu np. od disco-polo

Comments are closed.